השאירו פרטים

אבחון דידקטי לילדים

אבחון דידקטי לילדים הינו תהליך הנועד לבדוק ליקויי למידה אצל הילד, לבדוק את התפתחותו הקוגנטיבית ולהצביע על קשיים בכדי לדעת היכן צריך להתמקד. אבחון דידקטי לילדים עושים במכון גלאור
אבחון דידקטי לילדים

לפני שנדבר על אבחון דידקטי לילדים ניתן כדוגמא את הסיטואציה הבאה שאותה הרבה הורים מכירים: הילד שלכם יושב מול שיעורי הבית במשך חצי שעה וכשאתם באים לראות את ההתקדמות שלו אתם מגלים ששום דבר לא נעשה, או שהתשובות שהוא כתב לא נכונות בכלל. מקרים כאלו יכולים לנבוע מ-3 סיבות, הראשונה היא שהילד לא רוצה ללמוד, הוא יושב מול שיעורי הבית רק כי ביקשתם ממנו אבל הוא לא משקיע שום מאמץ באמת לפתור את התשובות אלא הוא רק מחכה לרגע המתאים כדי לעזוב את השיעורים וללכת להדליק את הטלוויזיה. הסיבה השניה היא שהילד לא כל כך הקשיב בשיעורים, הוא העדיף לדבר בשיעור או שהוא לא כתב את החומר שהמורה ביקשה לכתוב בזמן השיעור והוא לא יודע את החומר מספיק טוב אחר כך בשביל לפתור את שיעורי הבית כמו שצריך. הסיבה השלישית היא שהילד דווקא כן ניסה להקשיב בשיעור, הוא גם ניסה לרשום את החומר והוא מאוד ניסה לפתור את שיעורי הבית אבל הוא פשוט לא מצליח.

במקרה כזה, למרות המאמצים הרבים של הילד והשאיפה שלו להצליח הוא לא מצליח להתקדם ולפתור את השאלות שאמורות לא להיות מסובכות כל כך לגילו. המקרה השלישי אמור להיות נורה אדומה, תלמיד שמנסה ללמוד את החומר ולא מצליח על אף ניסיונות שלו, של הצוות החינוכי בבית הספר ושל ההורים בבית ייתכן ויש לו קשיים לימודיים שאין לו שליטה עליהם והם נוירולוגיים מולדים שמפריעים לו להתקדם ולהצליח. במידה ותלמיד לא מצליח להתקדם בחומר הלימודי כשאר בני כיתתו ומתגלה פער גדול בינו לביניהם על אף שהוא מראה נכונות להתקדם, חשוב מאד לפנות למכון אבחון על מנת לבצע אבחון דידקטי כדי לברר האם מדבור בליקויי למידה או לא.

מה זה אבחון דידקטי לילדים?

אבחון דידקטי לילדים הוא תהליך מאוד מקובל שנועד לבדוק האם לילד הנבדק יש ליקויי למידה שמקשים עליו לתפקד בבית הספר (ומחוצה לו), באבחון בודקים מיומנויות בסיסיות כמו כתיבה, קריאה, פתירת תרגילי חשבון בסיסיים ועוד. האבחון מבוצע על ידי מאבחן מוסמך שבסוף האבחון יגיד את המלצותיו להורים ולצוות החינוכי שיצטרכו לפעול על פיהן ועל פי ההמלצות של המאבחן. ההמלצות של המאבחן יאפשרו לתלמיד להגיע להישגים גבוהים למרות הקשיים ויתנו לו את הכלים כדי להתמודד עם הקשיים בדרכים שמתאימות לו.

למה לגשת לאבחון דידקטי לילדים?

לעתים יגידו הורים שהילד פשוט צריך להתאמץ יותר, על פי ההנחה המוטעית יגידו חלק מההורים שאם הם לא היו צריכים לגשת לאבחון דידקטי כשהיו ילדים, אין שום סיבה שהילד שלהם יצטרך ולכן הוא פשוט צריך להשקיע יותר בלימודים. הבעיה היא, שהילד דווקא כן משקיע ומנסה, אך קשיים שלא בשליטתו לא מאפשרים לו לעשות זאת באותה קלות כמו שאר הילדים ולכן פניה לאבחון דידקטי חיונית על מנת שהילד יוכל למצות את יכולותיו. במידה והילד לא יישלח לאבחון דידקטי בהקדם הוא עלול לסבול מתסכול על כך שהציפיות כלפיו גבוהות והוא לא עומד בהן ולכן גישתו כלפי הסביבה יכולה להשתנות בהתאם. אף אחד לא רוצה שזה יקרה ולכן פניה למכון אבחון על מנת לבצע אבחון דידקטי בהקדם היא הדרך הנכונה. לעתים אבחון דידקטי לילדים לא יספיק כדי לקבל תמונת מצב רחבה על קשייו של הילד ויהיה צורך על פי המלצות המאבחן לבצע אבחון פסיכודידקטי לילדים שכולל בתוכו גם את הפן הרגשי והחברתי שמשפיע על הילד בנוסף לקשיים הלימודיים הבסיסיים.

למעלה