השאירו פרטים

דיסקלקוליה

מה זה דיסקלקוליה וכיצד מאבחנים דיסקלקוליה. דיסקלקוליה או דיסקלקולציה היא לקות למידה ספציפי במתמטיקה כלומר קושי בהפעלת ידע מתמטי.
דיסקלקוליה

אנשים יכולים לחשוב שלקויות למידה פוגעות רק בכתיבה, דיבור וקריאה תקינה כי המודעות כלפי לקויות הלמידה שפוגעות ביכולות אלו היא גבוהה יותר, אך למעשה ישנה לקות למידה שפוגעת בחשבון ומתמטיקה בלבד. לקות זו נקראת דיסקלקוליה. כ-6% מהאוכלוסיה סובלים מלקות זו, חלק ברמה חמורה יותר מהאחרים וכתוצאה מכך הם מתקשים בחשבון ומתמטיקה בצורה משמעותית שמצריכה אבחון דידקטי במתמטיקה.

לקות הלמידה דיסקלקוליה היא לקות למידה בפני עצמה, היא לא חייבת להתלוות ללקות למידה אחרת למרות שזה אפשרי אך עצם העובדה שהלקות יכולה להגיע בפני עצמה מקלה על תהליך האבחון ועל זיהוי הבעיה.

הדיסקלקוליה מופיעה בשלבים המוקדמים של החיים, בדרך כלל בגן או בתחילת הלימודים בבית הספר כשהילד מתחיל ללמוד חשבון בסיסי. בתקופת הגן ניתן להבחין בכך שהילד לא מבין את רצף המספרים או לא מצליח לתפוס כמות ללא מנייה - למשל ילד שיתקשה להבין שכמות החפצים שמולו לא השתנתה גם אם המרחק ביניהם גדל.

בתקופת בית הספר יותר קל להבחין בלקות מהסיבה הפשוטה שכבר מתקופת הגן נערמו קשיים על הילמד ולכן בפעולות החשבון הבסיסיות ביותר יתקשה הילד לבצע את החישוב ללא שיטות כמו ספירה באצבעות או זיכרון של התשובה מפעם אחרת.

כשמתחילים להתגלות סימנים לדיסקלקוליה חשוב מאוד לבצע אבחון דידקטי במתמטיקה וחשבון כדי לקבל את ההדרכה על ידי המומחים לגבי איך מתמודדים עם הלקות, מה ניתן לעשות, איך להתאים את תכנית הלימודים של הילד ולאילו הקלות זכאי הילד בבחינות.

למעלה