השאירו פרטים

אבחון דידקטי למבוגרים

נהוג לחשוב שאבחון דידקטי מתאים רק לילדים, אך ממש בשנים האחרונות יותר ויותר מבוגרים עושים אבחון דידקטי על מנת לשפר את איכות החיים שלהם בתחומים רבים.
אבחון דידקטי למבוגרים

לא יוצא לנו לשמוע יותר מדי על אנשים מבוגרים שניגשים לאבחוני לקויות למידה אך אין זה אומר שזה לא קורה. אבחונים דידקטיים אמנם צברו שם של אבחונים הנעשים בגיל צעיר, בתחילת בי הספר או בתקופת התיכון לקראת הבגרויות אך למעשה ניתן לגשת לאבחון דידקטי בכל תקופה בחיים ואבחון דידקטי מתאים גם למבוגרים.

אם אדם שכבר סיים את בית הספר מרגיש קשיים בהיבטים רבים בחיים, הוא מרגיש תסכול או חוסר שקט נפשי או שאולי חוסר ארגון וחוסר יכולת להתרכז בלימודים או להישאר בעבודה קבועה למשך זמן רב ייתכן והוא צריך לגשת לאבחון דידקטי או אבחון הפרעת קשב וריכוז. ייתכן ובעיות אלו היו קיימות מאז ומעולם אך לא זכו לתשומת הלב או שאולי הוגדרו בעיני אותו אדם ובעיני הסביבה שלו כחוסר יכולת ובזמן האחרון עם התגברות המודעות לגבי קשיי למידה, לקויות למידה וקשיים נוספים ולכן הוא מחליט לבדוק את הנושא ולאמת את מקור הקשיים דווקא כשהוא מבוגר. אין שום בעיה לגשת לאבחון דידקטי והאבחון יכול לעזור בחיים בהרבה תחומים.

אנשים הניגשים לאבחון דידקטי למבוגרים נמצאים בשלבים שונים בחיים שלהם בין אם מדובר בחיילים, סטודנטים או אנשים שהחלו לעבוד ונמצאים 'באמצע החיים'. האבחון הדידקטי עוזר בהרבה היבטים.

  • סוף סוף נותן תשובה לגבי מקור הקשיים, האבחון מאמת או שולל את הקיום של לקות מסוימת.
  • נותן את הכלים, הטיפים והעצות של המומחים להתמודד עם הקשיים.
  • אם נמצא צורך, מתקבלת המלצה לגבי תרופות שכדאי לקחת כדי לעזור בקשיים כאלו.
  • באופן כללי, האבחון הדידקטי לא רק נותן את הכלים להתמודדות עם הקשיים הפיזיים אלא משפר בהדרגתיות את הפן הרגשי בדגש על הדימוי עצמי.

במידה ואבחון דידקטי לא מספיק כדי לאתר את הבעיה לפעמים נדרש המאובחן לבצע אבחון פסיכודידקטי שהוא אבחון מקיף הכולל בדיקה של היכולות הקוגנטיביות לצד סיבות פסיכולוגיות ורגשיות שאולי גורמות לקשיים.

קרא עוד : אבחון דידקטי לילדים

למעלה