השאירו פרטים

זיהוי לקויות למידה בגן

איך מזהים שילד בגן סובל מלקות למידה? זה לא כל כך ברור כמו בתקופת בית הספר, אבל אפשר לזהות את הסימנים הראשונים.
זיהוי לקויות למידה בגן

לפני שהם מגיעים לבית הספר, ילדים לומדים בדרכים אחרות ובקצב התקדמות שונה. אך עם זאת, גם בתקופת הגן אפשר לשים לב כשילד נותר מאחור בתחומים של דיבור, או הבנה של אותיות ומספרים. לקויות הלמידה גורמות למוח לעבד את המידע בצורה שונה ובכך קשה לילדים לתפוס את המונחים כמו ששאר הילדים תופסים אותם. 

לקויות הלמידה השונות יכולות להשפיע על היבט אחד אך לא לפגוע כלל בהיבט אחר שנראה דומה. ילד הסובל מלקות למידה יכול להבין סיפור שמספרים לו בצורה נפלאה, אך אולי יתקשה לענות על שאלות לאחר מכן. ילד אחר יכול לשיר את שיר האותיות בצורה מושלמת אך יתקשה להגיד את שמה של האות עליה מצביעים. עוד דוגמא היא ילד שמצליח להרכיב פאזל במהירות, אך לקשור את השרוכים בנעל הופכת להיות משימה קשה הרבה יותר. 

ילדים בעלי לקויות למידה הם במקרים רבים בעלי אינטלגנציה גבוהה, הקושי האמיתי שלהם הוא בלהראות את הידע שלהם כי יש להם קשיים מסוימים הן מבחינת דיבור, כיתבה, קריאה ועיבודים אחרים של המוח. כתוצאה מכך הם עלולים במקרים רבים לסבול מהערכה עצמית נמוכה כעס, תסכול ואפילו דיכאון. על מנת להימנע ממצבים כאלו חשוב לאבחן מוקדם את הילד באבחון לקויות למידה כדי שאתם, ההורים והצוות החינוכי, תוכלו להתמודד עם הקשיים של הילד ולעזור לו למצוא את הדרכים להתגבר.

סימנים ללקויות למידה בתקופת הגן

ישנן לקויות למידה רבות ושונות אשר משפיעות כל אחת על תחום אחר. לפעמים קל לזהות לקות למידה מסוימת אך לפעמים קשה לשים את האצבע על לקות למידה מסוימת. שלא נדבר על מקרים בהם ילד סובל מקומבינציה של כמה לקויות למידה. עם זאת, יש כמה סימנים שכדאי לשים לב אליהם ויכול להיות נורת אזהרה בקרב ילדים בני 5 ומטה.

  • עיכוב בדיבור
  • בעיות הגייה
  • קושי ברכישת מילים חדשות
  • קושי בלמידת אותיות או מספרים
  • קושי במתן תשומת למשך זמן ממושך
  • קושי במעקב אחר הוראות
  • קושי באחיזה של מספריים, עיפרון וכו'...

אם יש לכם חשש ואתם מזהים סימן אחד או יותר, מומלץ לגשת למכון אבחון ולהסיר את הספק. צוות המומחים במכון האבחון יספק לכם את כל התשובות ויעניק לכם כלים והסברים להתמודדות עם לקויות הלמידה.

למעלה